Układy Krzysztofa Kolumba z Portugalią cz. 1

Zanim Diogo Cao przystąpił do swego obfitego w następstwa odkrycia, mianowicie przed rokiem 1484 zjawił się na dworze Jana II. pewien Włoch, imieniem Cristoforo Colombo, czyli w łacińskiej formie Columbus, który jednak później, gdy Hiszpania stała się drugą jego ojczyzną, nazywał się, podobnie jak bracia jego i potomkowie, Colon.

Dziesięć miast i miasteczek włoskich walczyło z sobą o chwałę nazwania wielkiego człowieka swoim synem. Sam on atoli w pewnym urzędowym dokumencie niepodejrzanej autentyczności nazywa Genuę swoim rodzinnym miastem.

Trudniej jest wynaleźć rok urodzenia Kolumba. Opierając się jednak na podstawie jego własnych zeznań, potrzeba się oświadczyć za rokiem 1456.

Po wygaśnięciu męskiej linii wielkiego człowieka, Raldassare ze starożytnego i sławnego rodu hrabiów i panów na Cuccaro w Montferracie wystąpił z roszczeniami do majoratu, założonego przez Kolumba.

Podług genealogicznego drzewa, które hrabia Baltazar przedłożył sądom hiszpańskim, Cristobal Colon i jego bracia mieli być dziećmi czwartego z rzędu syna Lancii Colombo, a ich ojciec Domenico miał był wywędrować do Genui.

 

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  konserwacja dźwigów
  słupy granitowe
  Solarne lampy ogrodowe
  spawanie g2
  sprężarka olejowa
  sprężarki bezolejowe
  sprzątanie grobów na Cmentarzu Ewangelickim
  sprzedaż hurtowa torebek
  sprzedaż miedzianych monet
  sprzedaż nakrętek ze stali