Portugalczycy docierają do Przylądka Dobrej Nadziei cz. 21

Dnia 13. listopada 1460 umarł Infant Henryk w Sagres. Szlachetne zwłoki złożono naprzód w Santa Maria w Lagos, potem przeniesiono do klasztoru S. Maria da Batalha. Histoia uczciła go przydomkiem Żeglarza, jakkolwiek osobiście nie uczestniczył on nigdy w odkryciach.

Ale pod jego kierownictwem Portugalczycy, którzy się dawniej lękliwie zwracali z drogi przed przylądkiem Bojador, stali się teraz najbardziej nieustraszonymi żeglarzami swego czasu. Tej dzielności nabrał naród pod wpływem szlachetnych książąt w nadzwyczaj krótkim czasie.

Ile w tym było zasługi Infanta, miało się to po jego śmierci najlepiej okazać. Póki żył, odkrycia posuwały się z szybkością ciał padających, i można by się było spodziewać, że w dziesięć lat potem flaga portugalska powiewać już będzie na Przylądku Dobrej Nadziei, a we dwadzieścia w Indiach. Tymczasem Alfons Y. przerwał wielkie dzieło swymi afrykańskimi wojnami a potem wmieszaniem się w spór dziedziczny kastylski. W młodości świat zdawał się za ciasnym dla bohaterskich jego pomysłów, później jednak widzimy go nędznie cofającego się z areny, która się przed mm otwierała. Zaczęto teraz leniwie spożywać dziedzictwo otrzymane po Infancie.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  naprawa po gradobiciu Katowice
  naprawa tłumków Katowice
  naprawy bezgotówkowe samochodów warszawa
  narzędzia hydrauliczne
  narzędzia pneumatyczne
  narzędzia ścierne
  naturalny szampon do włosów farbowanych bez peg
  naturalny szampon do włosów nawilżający bez parabenów
  naturalny szampon do włosów nawilżający bez peg
  nawozy dla pszenicy